“Tervendaja” mai 2021 artikkel (osaline)

Sestap on paljude jaoks ning seal hulgas olen minagi, üksjagu mõistmatu, miks peaks läbi tegema hingerännaku ja konstellatsiooni käigus läbi alateadvuse seitsme põlvkonna läbielamised ehk siis süsteemi valud läbi tunnetama. Sellega võib tingimisi nõustuda, et kõik me oleme süsteemi osakesed ja esivanemate hingedega tuleb lepitus leida, mitte vaenu kiskuda. Pisut heidutab teadmine, et konstellatsioon on üks uuema aja psühhoteraapia liike. Ehk siis süsteemse meetodiga teadvustamaks suuremat pilti suguvõsa mõjudest sinu isiksusele.

Lubab mul oma arvamuse juurde jääda ega kipugi seda korrastama. Igaks asjaks on oma aeg, kaasa arvatud konstellatsiooniks „Olen siiani aastaid teinud seda kõike peamiselt hobi korras. Mõni aeg tagasi otsustasin, et hakkangi seda tegema, kuna ma näen, et inimestele on seda vaja. Inimesed on nii haiged, ja suhted on haiged. Nende emotsionaalne pind on haige. Kui see, mida ma teen, aitab inimesi, siis miks ka mitte.“

Midagi siin elus ei toimu juhuslikult, saatuse surm juhib meie ettevõtmisi. Miks aga üks tavaline raamatupidaja, hiljem ka poepidaja ja viimases otsas koguni tehnoloogi ametit pidanud naine korraga vaimsetest õpetustest tuge otsib? “Enda elu oli nii raske, just hingeliselt oli raske. Pidevalt olin väsinud, kõike asju tegin enda jaoks sunniviisiliselt, lihtsalt pean tegema. See oli oma paarkümmend aastat tagasi. Siis hakkasin Luule Viilmaa raamatutest abi otsima. Mingi aeg see kõik see minu puhul toimis – ma puhastusin, korrastasin, andestasin. Siis tuli minu ellu pöördepunkt – tegin läbi oma elu esimese konstellatsiooni, seda Maire Taska käe all.“

Eve on inimesi aidanud paarisuhete korrastamisel, leinas, karjääri küsimustes, haiguste korral. „Alustasin väljade puhastamisega, see aitas mul elus püsida. Sain aru, et midagi olulist on veel puudu. Kui ma siis konstellatsioonini jõudsin, teadsin, et nüüd on kõik. Viimased aastad on Eve põhiliselt pühendunud konstellatsioonile. „Õppisin kaks aastat, Tallinnas, Süsteemsete Lahenduste Instituudis, Olga Knjaseva käe all.” Kodus Eve tööd ei tee ja ega saakski teha, sest võõrast energiat saaks liiga palju. „Konstellatsioonist välja tulles olen üsna väsinud. Need on võõrad süsteemid ja see pole kerge. Kolm naist, kellega olen mitmeid konstellatsioone teinud…nende lapsepõlv on juba selline, et sealt on alguse saanud psühhosomaatilised haigused. Meie haiguse ujuvad pinnale alateadvuses….Ma ei lähe alati kanalisse, ma vaatan ka niisama inimest. Suhtlemise käigus hakkan vaatama, kus tal blokid on.”

Konstellatsioon kui koostöö

Evel on väärt omadus: ta ei sea ennast oma klientidest üle ega räägi elule päästetud inimestest, et tema tegi. Ütleb vaid, et on saanud üsna paljusid elavaid hingi elule tagasi võita. Kas või ühe noore naise juhtum, kelle Eve enesetapust päästis. Meeleheitel naise jätkus siiski nii palju jõudu, et võtta üks telefonikõne, enne rongi ette astumist. Üks hääl ütles, et hüppa, teine, et mõtle lastele. „Puhastasin ta välja, sekundite küsimus…Napp pääsemine. Elutahe ja elumõte tuli tagasi, kui hiljem tegin talle konstellatsiooni, väga raske töö oli.

Evel on mitmeid kokkupuuteid inimestega, kes leiavadki, et ainult surm on tore. Surm on ainuke, mille poole tasub vaadata: „Elu on igas mõttes tagurpidi, kui ainult surma tähtsustatakse. Lähedane inimene ütles kord, et mis siin ikka muretseda, küll surm päästab. Mida ta päästab?“

Konstellatsioonide käigus on Evel kokkupuuteid erinevate haigustega, teiste seas ka peakasvajatega. „See naine oli minu juures konstellatsioonis varasemalt käinud, kuid teiste teemadega. Ühel päeval ta ütles, et läheb kasvajaga peaoperatsioonile. Ta rääkis sellest mulle juba enne ka, et kõrvadest tuleb mäda. Vaimse puhastusega sai teda puhastatud. Mingite emotsioonide puhul tuli see uuesti välja, haigus läks tugevamaks. Ütlesin talle, et tulgu ja teeme selle konstellatsiooni enne operatsiooni ära, see sulle halba ei tee, pigem aitab sul operatsioonist kenasti välja tulla. Tuligi, tegime konstellatsiooni ja nädala pärast läks ta operatsioonile. Arst öelnud, et ta ei pruugi sellest kõrvast enam kuulda, see on halvaloomuline kasvaja. Kui ta selle operatsiooni ära tegi, siis ta hakkas sellest kõrvast kuulma, ja tal läks kõik hästi. Teinegi juhus, kus hinge esindaja ütles, et ta ei peagi operatsioonile minema. Inimene ei uskunud seda. Tal oli operatsiooni aeg juba kinni. Määratud ajal ta ei saanud operatsioonile minna, tal oli kurguvalu. Uus aeg oli kahe nädala pärast, kui ta kohale läks, öeldi talle, et siin pole lõigata enam midagi, ainult täpp on alles.

Konstellatsioon võib kesta tund aega, aga võib ka paar tundi kesta. Võtab päris võhmale. Kuidas ma taastun? Ma ise korrastan end. Vaba aeg…on ikka…käin jalutamas, toimetan oma tegemisi.

Haiget saanud suhted

Suhteelu sarnaneb paljuski Kuuga – sellel on kindlad faasid, kui see parasjagu ei kasva, siis kahaneb. Veel üks aspekt on lisandunud ning selles pole süüdi koroona: ka toimiva kooselu puhul käib mehe-naise vahel omamoodi „laevade pommitamine“ – pihtas ja põhjas. Isiklikus elus paar korda kõrvetada saanu ei julgegi kedagi oma hinge lubada, keerab ennast lukku.

Eestlaste saatuseks ongi üksindus ning rahvusena välja surra? „Kui me niimoodi mõtleme, et kõik ongi halb, siis lõpuks lähebki halvaks. Kui me aga otsime teed, et seda valgust saada ja oma elu muuta ning kaasteeline leida, siis on olukord teine.“ Eve toob öeldu kinnituseks näite elust enesest. Mõni aeg tagasi tulnud üks noor naine tema juurde konstellatsiooni tegema. Naise elus oli olnud mitmeid paljutõotavaid suhteid, aga ühegi mehega midagi tõsisemat välja ei tulnud. „Konstellatsiooni lõpus ütlesin sellele naisele, et see on päikesepoiss, kes talle välja tuli. Selline kena parisuhe tuli välja. Naine ei öelnud selle kohta midagi. Paar kuud hiljem nägin tema ema, kes ütles, et tead, ta leidiski selle mehe. See mees on nii päikseline.“ Tagantjärele mõeldes, Eve sõnul ta ei teagi, miks ta naisele päikesepoisi tulekut mainis. See hing säras kuidagi eriliselt.

Naised muretsevad paarisuhte pärast meestest rohkem. „Mehi käib karile jooksnud armusuhete pärast konstellatsioonidel vähem, kuid neid ikka potsatab. Praegu osaleb grupikonstellatsioonidel ka üks abielupaar, kuid nad tervendavadki üheskoos kogu süsteemi, ka suhteid vanematega, oma lastega. “Eve kinnitab, et neil kahel on edusamme, sest nemad räägivadki ausalt ja avameelselt ning see on päris tore.”

Haigus on tagajärg

Eve kordab üle, et hetkel on konstellatsioonide korraldamine tema põhitegevuseks, kuna tal on sellel alal lisaks teadmistele ka kogemused: „See on parim moodus aidata inimesi. Et inimesed ei oleks nii manipuleeritavad, leiaksid iseenda…hinged on paljudel katki. Kõigepealt tulevad blokeeringud vaimsele tasandile. “Kui me vaimset tasandit ei kuula, siis Eve sõnul tulevad blokeeringud füüsilisse tasandisse ja seejärel haigused. Haigus on tagajärg valesti elatud elule. Sest on üliväike võimalus külmetushaigus saada, kui külma ilmaga mantlita välja minna.

„Üldiselt ma ei kõnni ringi ega vaata inimesi niisama lihtsalt huvi pärast. Teen seda vaid siis, kui inimene seda vajab, olukorras kus teda midagi vaevab või mind ennast midagi häirib. Vaim, hing ja ihu on püha kolmainus ning käivad kokku, siis on inimene tasakaalus ja harmoonias.